Prečo je pre podnikanie webová stránka výhodou?

Zákazníčka s tabletom prehliada facebookovú stránku.
Martin Faktor

uverejnil

12.06.2024.

V dnešnej digitálnej dobe sa často stretávame s názorom, že tradičné webové stránky sú pre firmy zbytočné, pretože všetko podstatné prebieha na Facebooku. Rozumiem prečo je tento názor populárny, najmä keď zohľadním to, aký majú sociálne siete široký dosah a ako ľahko sa používajú.

Osem silných argumentov v prospech Facebookovej stránky

Názor, že dnes nepotrebujeme webovú stránku stavia na ôsmych dobrých argumentoch, z ktorých každý stojí za spomenutie:

 1. Facebook stránka nestojí nič
 2. Jednoduchosť a ľahká obsluha
 3. Výhoda zabudovaného publika
 4. Rýchla komunikácia so zákazníkmi 
 5. Integrované reklamné nástroje
 6. Funguje na všetkých mobiloch
 7. Okamžité aktualizácie a notifikácie
 8. Všetko na jednom mieste

Prevádzkovanie Facebook stránky je zadarmo, čo predstavuje finančnú výhodu najmä pre malé podniky a startupy s obmedzeným rozpočtom. Na rozdiel od webovej stránky, kde vznikajú počiatočné náklady na vývoj a pravidelné poplatky za webhosting a doménu, Facebook stránka je cenovo dostupná a nevyžaduje technické znalosti, vďaka intuitívnemu používateľskému rozhraniu. 

Facebook poskytuje okamžitý prístup k širokej zákaznickej základni s viac ako 3 miliardami aktívnych používateľov, vrátane 3 miliónov na Slovensku. Je to ideálna platforma pre demografické skupiny aktívne na sociálnych médiách a umožňuje efektívnu komunikáciu so zákazníkmi prostredníctvom komentárov, zdieľaní a lajkov, čo zvyšuje viditeľnosť a podporuje komunitu okolo značky.

Facebook tiež ponúka integrované reklamné nástroje na cielenie konkrétnych demografických skupín, ktoré sú jednoduchšie na používanie než nástroje na webových stránkach. Stránka je optimalizovaná pre mobilné zariadenia a ponúka okamžité aktualizácie a upozornenia pre sledovateľov. Navyše, funkcie ako okamžité správy, recenzie a e-commerce sú na Facebooku ľahko integrovateľné, na rozdiel od webstránok, kde vyžadujú samostatnú implementáciu.

Protiargumenty a výhody webovej stránky

Ktorákoľvek z výhod Facebookovej stránky znie dobre sama o sebe, dohromady tvoria nerozbitný argument prečo dnes netreba webovú stránku. Alebo nie? Pri letmom pohľade to vyzerá, že odporcovia webstránok majú navrch. Pozrime sa preto na dôvody, ktoré uvádza druhá strana. Protiargumenty používaniu iba Facebookovej stránky a v prospech vlastnej webovej stránky zahŕňajú týchto osem silných protiargumentov:

 1. Riziko zablokovania a obmedzení
 2. E-commerce a platobné možnosti
 3. Neobmedzený dosah
 4. Organizácia obsahu
 5. Pokročilá analytika a cielená reklama
 6. Plná kontrola nad vzhľadom a značkou
 7. Vaše vlastné pravidlá/menej regulácie
 8. Nízke riziko straty obsahu

Prevádzkovanie Facebooku je obmedzené striktnými pravidlami platformy, ktoré sa môžu kedykoľvek zmeniť, a porušenie môže viesť k zablokovaniu účtu, čo predstavuje riziko pre podniky. Oproti tomu, webová stránka ponúka väčšiu kontrolu a nezávislosť od politiky Facebooku.

Webové stránky poskytujú širšie možnosti pre e-commerce a umožňujú použitie pokročilých platobných brán a inventárnych systémov, ktoré spĺňajú účtovnú legislatívu. Facebook zase nemusí byť používaný všetkými potenciálnymi zákazníkmi, a teda spoliehanie sa len na Facebook môže viesť k strate zákazníkov, ktorí preferujú vyhľadávače ako Google.

Na webovej stránke je možné lepšie organizovať a prezentovať obsah, ktorý je na rozdiel od Facebooku, kde príspevky rýchlo strácajú na viditeľnosti, ľahko dostupný a prehľadný aj po dlhšom čase. Webová stránka umožňuje tiež plnú kontrolu nad dizajnom a značkou, poskytuje možnosti pre experimentovanie s efektívnejšími spôsobmi zobrazovania informácií, čo na Facebooku nie je možné.

Webové stránky poskytujú pokročilejšie nástroje pre analýzu návštevnosti a správanie používateľov, ktoré sú cennejšie pre optimalizáciu marketingových stratégií. Naopak, na Facebooku ste obmedzení iba na analytické nástroje ponúkané platformou.

Pri podnikaní iba s Facebook stránkou existuje riziko straty všetkého obsahu, ak by platforma zrušila vašu stránku. Webová stránka ponúka bezpečnejšie uchovávanie obsahu a nezávislosť od platformy.

Zatiaľ čo Facebook môže byť účinným nástrojom pre zvýšenie viditeľnosti a komunikáciu so zákazníkmi, vlastná webová stránka ponúka väčšiu kontrolu, bezpečnosť a možnosti prispôsobenia, ktoré sú kľúčové pre stabilné a dlhodobé podnikanie.

—— Facebooková stránkaVlastná webová stránka ——
Facebook stránka nestojí nič
Jednoduchosť a ľahká obsluha
Výhoda zabudovaného piublika
Rýchla komunikácia so zákazníkmi 
Integrované reklamné nástroje
Funguje na všetkých mobiloch
Okamžité aktualizácie a notifikácie
Všetko na jednom mieste
Riziko zablokovania a obmedzení
E-commerce a platobné možnosti
Neobmedzený dosah
Organizácia obsahu
Pokročilá analytika a cielená reklama
Plná kontrola nad vzhľadom a značkou
Vaše vlastné pravidlá/menej regulácie
Nízke riziko straty obsahu

Ideálne riešenie: využívajte obe! A čo to teda stojí? 

Hrozba straty profilu na Facebooku a s ním spojeného obsahu je významné riziko. Argument o bezplatnosti Facebookovej stránky nie je celkom presvedčivý, keďže snaha o získanie dosahu medzi širšie publikum si aj na Facebooku vyžaduje reklamné poplatky a čas strávený tvorbou obsahu tiež nie je zadarmo. Naproti tomu, webové stránky umožňujú využívanie efektívnych reklamných nástrojov ako Google vyhľadávanie, statický remarketing, kampane Performance Max, či reklamy na YouTube, ktoré môžu významne zvýšiť zisk.

Ideálnou kombináciou sa nám javí spojenie Facebookovej stránky s vlastnou webovou stránkou. Prítomnosť na sociálnej sieti vám umožní dosiahnuť zákazníkov, ktorých by ste cez Google možno nedosiahli. Najväčšiu skupinu zákazníkov však oslovíte najmä systematickou reklamnou kampaňou vo vyhľadávaní, pre ktorú je webová stránka nevyhnutná. Investícia do webu aj do samotnej reklamy sa pri správnej stratégii vráti vďaka prílivu nových zákazníkov.

Kompromis: začnite s lacnou webovou stránkou a rozširujte časom

Spustenie webovej stránky zahŕňa jednorazové aj pravidelné náklady. Počiatočné náklady u renomovanej agentúry sa môžu pohybovať v tisícoch Eur v závislosti od komplexnosti projektu a zahŕňajú dizajn, vývoj a tvorbu obsahu. Udržiavacie náklady zahŕňajú ročné výdavky na doménu, webhosting, licencované pluginy, zabezpečenie, zálohovanie a aktualizácie. Tieto platby sa pohybujú mesačne medzi 38 až 107 € bez DPH a môžu narastať, ak stránka vyžaduje častejšie aktualizácie alebo špeciálne funkcionality.

Jednorazový náklad na vytvorenie lacnej webovej stránky je (v čase napísania článku) pri Webíčku 578 € bez DPH, čo zahŕňa dizajn a programovanie od grafického návrhu až po prvotné naplnenie obsahom, ktorý dodal klient.

Celkové ročné náklady na prevádzku lacnej webovej stránky (v čase písania článku) sú 212 € bez DPH. Táto suma zahŕňa webhosting za 49 € bez DPH, ktorý zaisťuje, že vaša stránka je dostupná online 24 hodín denne, sedem dní v týždni. Ďalej ročnú registráciu slovenskej domény za 14 € bez DPH, ktorá umožňuje vašej stránke mať vlastnú unikátnu internetovú adresu. A nakoniec údržbový poplatok 149 € bez DPH ročne, ktorý pokrýva zálohovanie webstránky, zabezpečenie pred neoprávneným prístupom a rôznymi internetovými hrozbami, ako aj obnovy zo zálohy a pravidelné aktualizácie tém a pluginov, ktoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie a bezpečnosť webstránky.

Ukážky toho ako využívať FB spolu s webovou stránkou

Náhľadový obrázok webovej stránky Royal Upratovanie z Púchova, ktorú vytvorili Lemon Lion.

Kráľovské upratovanie z Púchova využíva webovú stránku spolu s facebookovou stránkou. Prítomnosť na Facebooku si firma vytvorila zadarmo – vzhľad aj obsah si vytvori klient sám. Pri tvorbe webovej stránky sa spoľahol na Webíček: stránku s moderným vzhľadom, s logom a vo farbách jeho spoločnosti, texty napísala skúsená copywriterka a webová stránka je podporená reklamou na internete.

Náhľadový obrázok webovej stránky Kozmetika Trenčín – Štúdio Katarína, ktorú vytvorili Lemon Lion.

Kozmetické štúdio Katarína z Trenčína tiež kombinuje webovú stránku s Facebookovou stránkou. Založenie profilu na Facebooku bolo pre firmu bezplatné, pričom dizajn a obsah si firma pripravila sama. Pri vývoji webovej stránky využili službu Webíček, ktorá vytvorila stránku s moderným dizajnom, obsahujúcu logo a firemné farby, pričom texty na stránke pripravila profesionálna copywriterka.